Online grafický nástroj Canva – pokračovanie

Čo sme sľúbili, to aj dodržíme. Dnes si na konkrétnom príklade ukážeme prácu s Canvou, nech máte možnosť vidieť, na čo sa tento grafický nástroj dá využiť. Samozrejme, krása spočíva aj objavovaní neznámeho, čiže nečakajte komplexný prehľad všetkých funkcii. Tento článok berte skôr ako taký odrazový kameň do ďalšej práce s touto platformou, nakoľko možnosti realizácie sú obmedzené len vašou imagináciou.

Na úvod je samozrejme potrebné vytvoriť si užívateľské konto, čo sa dá priamo cez hlavnú stránku. V základnej verzii to nič nestojí a v tomto texte budeme predpokladať, že pracujete s free variantom, ktorý tento grafický nástroj ponúka. Po obdržaní a odkliknutí potvrdzovacieho mailu sme úspešne zaregistrovaní a môžeme ihneď tvoriť. Po prihlásení si teda klikneme v ľavom hornom rohu na tlačítko Create a design (v čase písania článku je Canva k dispozícii iba v anglickom a španielskom jazyku), čím sa nám otvorí kontextová ponuka. Tu si v podstate vyberieme, čo chceme vytvoriť – ponuka je naozaj široká, nájdeme tu všetko od plagátov, životopisov, vizitiek, až po obaly kníh a časopisov, infografiky a vizuály pre sociálne siete. V tomto návode si vytvoríme plagát (Poster).

Po kliknutí na danú položku sa nám teda otvorí nové okno, ktoré náramne pripomína prázdny súbor vo Worde (resp. v Skicári). Vľavo vidíme rôzne šablóny plagátov, s ktorými môžeme pracovať. Pozorne sledujeme pri každom návrhu (Layouts), či má v pravom dolnom rohu malými písmenami nápis Free. V bezplatnej verzii pracujeme len s týmito. Prelistujeme si ponukou plagátových šablón smerom nadol, až kým narazíme na čierno-žltý dizajn s nápisom Sample Sale – klikneme naň. Naše rozhranie by malo teraz vyzerať nejako takto:

grafický nástroj, neoWeb BLOG, neoWeb STUDIO

Každý jeden prvok na plagáte, či už sa jedná o nápisy (Burns & Campbell, Sample Sale…), alebo o vodorovné žlté čiary, prípadne farby samotné, sa dá zmeniť. Kliknite si napríklad na ľubovoľný nápis – otvorí sa vám kontextová ponuka nie nepodobná tej vo Worde – môžete zmeniť farbu textu, jeho veľkosť, typ písma, prípadne ho môžete úplne vymazať. To platí aj v prípade iných, netextových prvkov.

A teraz tá ozajstná zábava – ako veci pridávať. Neexistuje nič jednoduchšie, skrátka si kliknite na položku prvky (Elements) úplne vľavo. Máte k dispozícii rôzne ikonky, rámčeky, fotografie, kresby, geometrické tvary – všetko po čom len túžite. Opäť treba rozlišovať, ktoré sú bezplatné, a ktoré spoplatnené. Vyberte si tú svoju, kliknite na ňu a jednoducho ju podržaním ľavého tlačítka preneste na plagát. Môžete meniť jej veľkosť, rotovať ňou, farbiť ju, stačí len skúšať. Variabilita, ktorú tento grafický nástroj ponúka, je nesmiernym plus.

Podobne to funguje s textom a pozadím (Bkground). Prvky sa dajú jednoducho kopírovať pomocou Ctrl+C a Ctrl+V, o krok späť sa vrátite stlačením Undo v ľavom hornom rohu. Opakujeme, stačí skúšať, hrať sa a všetko sa dá. Ak ste už so svojím dizajnom spokojní, môžete si ho uložiť (File->Save v ľavom hornom rohu) alebo priamo stiahnuť (Download v pravom hornom rohu).

Canva je veľmi užitočný online grafický nástroj, s ktorým je však nesmierne zábavné a zaujímavé pracovať. Veríme teda, že si ho obľúbite rovnakou mierou, ako my. Pozrite sa napríklad, aký jednoduchý dizajn sa dá vytvoriť za menej než minútku:

grafický nástroj, neoWeb BLOG, neoWeb STUDIO

Ľahší a porozumiteľnejší návod nájdete aj v príloženom videu nižšie od autora David A. Cox

Autor: externý redaktor pre neoWeb STUDIO: Šimon Briatka

Ak sa Vám článok páčil, vyjadrite nám podporu zdieľaním:Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter