360° video. Čakajú nás inovatívne časy.

Pozornému oku, sliediacemu po internete, neunikol relatívne nový trend vo svete digitálnych technológii – tzv. 360° video. Predstavte si panoramatický záber, ktorý nám ponúka pohľad na všetko, čo sa deje okolo miesta, z ktorého je zhotovovaný. Akoby ste stáli na mieste, točili sa dookola a užívali si krásu okolo seba. Fotografie zhotovené na tomto princípe poznáme už niekoľko rokov, videá sa však do pozornosti širšej verejnosti dostali ešte len nedávno.

Spôsobov, akými takéto 360° video zhotoviť je viacero – jeden z najzákladnejších a najčastejšie používaných je využitie GoPro kamier. Konkrétne sa jedná o šesť kusov, ktoré sú pripojené na špeciálne vyrobený stojan (ktorý sa dá zakúpiť, ale aj vytlačiť v 3D tlačiarni) a ich jednotlivé zorné polia následne pokrývajú celých 360° okolo samotného stojanu. Všetky snímajú naraz a v celej dĺžke videoklipu, preto si celé takéto 360° video môžete pozrieť z uhla, ktorý si vyberiete. V prípade použitia GoPro kamier je následne po zhotovení záberov potrebné tieto pospájať pomocou softvéru, za účelom vytvorenia koherentného celku. Dnes sú však už k dispozícii aj nahrávacie zariadenia určené priamo pre zhotovovanie 360° klipov, ktorých zabudované programové vybavenie sa o všetko postará.

Následne 360° video je možné prehráť ako na počítači, tak na mobilných zariadeniach (prevažne s operačnými systémami iOS a Android). Na stolovom počítači si spustené video otáčate jednoduchým kliknutím myši a posúvaním v požadovanom smere, na smartfónoch či tabletoch pohybom prsta po dotykovom displeji, prípadne nakláňaním smartfónu.

Pozrite si úžasné 360° video, ktoré zachýtava zábery celého okolia z jazdy na horskej dráhe 🙂 Po videu sa pohybujte myšou.

360° video na facebooku

Ak máte v pláne vytvárať vlastné 360° videá a následne ich zdieľať na sociálnych sieťach (najmä na Facebooku), je potrebné brať do úvahy viacero dôležitých faktorov. Najbežnejšie používanými formátmi (rozumej takými, s ktorými nebýva problém pri prehrávaní), sú .mov a .mp4. Existuje však viacero ďalších, ktoré sú kompatibilné, Facebook podporuje všetky tieto (https://www.facebook.com/help/218673814818907). Je taktiež potrebné brať na vedomie, že maximálna dĺžka nahrávaného 360° videa nesmie presiahnuť 10 minút a veľkosť 1,75GB.

360° video - NEOWEB STUDIOzdroj: http://mobilemarketingmagazine.com/

Aj keď ide ešte len o rozbiehajúcu sa technológiu, už teraz vám vieme povedať o viacerých výhodách, ktoré také 360° video obnáša. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že dnes je už väčšina dát na internete vo forme videa, YouTube je jednou z najpoužívanejších online služieb vôbec. Publikum je teda obrovské, stačí ho už len kreatívne využiť. Čo takto napríklad vysielať nejaký významný event online a to so záberom 360° stupňov? Takéto video môže poslúžiť aj firemným účelom, napríklad pri online video konferenciách, resp. komunikácii cez Skype. V neposlednom rade ide o ambiciózny projekt pre zábavu, ale aj reklamu. Tento segment trhu ešte nie je úplne preplnený, naskočte teda na vlak, kým si ešte je kde sadnúť.

360° fotky na facebooku

Novinkou na naojbľúbenejšiej sociálnej sieti facebook sú 360° fotky. Túto novinu nám facebook predstavil len dnes a už sa natom baví celý svet. Jedná sa o panoramatické fotografie, ktoré dokážete nasnímať aj prostredníctvom vášho smartfónu. Podrobný popis novinky v podobe 360° fotografií vám prinesieme už čoskoro v ďalších článkoch – nezabudnite nás sledovať.

Ak máte záujem o vytvorenie 360° videa a jeho spracovanie, neváhajte nás kontaktovať. V NEOWEB STUDIO vám vieme túto technologickú vychytávku zabezpečiť, spracovať a samozrejme aj odpromovať 🙂


Zdroj titulnej fotky: https://www.facebook.com/Facebook360

Autor: externý redaktor pre NEOWEB STUDIO: Šimon Briatka

Ak sa Vám článok páčil, vyjadrite nám podporu zdieľaním:Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter